Чи варто купувати електронну книгу? Враження від користування та топ електронних книг України у 2025 році.
З даним девайсом я познайомився ще в далекому 2007 році. Це був той самий дизайн та майже ті самі виробники. Давайте розглянемо, як змінився цей ринок зараз.
Перша моя електронна книга була марки Sony. Це був кайфовий топовий продукт, але насолоджувався я ним не так довго, бо тоді він підтримував далеко не всі формати книжок. Конверторів із формату в формат було небагато, як і взагалі самих книжок в електронному вигляді. Користування на той час для мене було не досить приємним і викликало певні незручності. Тож, недовго покористувавшись книгою, я подарував її своєму знайомому.
Згодом, у 2010 році, коли технології вдосконалилися, я придбав собі вже більш просунуту за форматами модель PocketBook 360°. Стильна 5-дюймова книжка радувала мене досить довго. Захищений додатковим пластиком - чехлом дисплей, маленька та компактна, вона майже постійно супроводжувала мене. Вона підтримувала практично всі формати, була наділена навіть гіроскопом та чудовою автономністю. Але часи йшли далі, на зміну прийшли нові моделі PocketBook, проте їхня надійність уже бажала кращого. З кожною прошивкою апарат все більше глючив і тупив. Навіть зараз це нарікання є у більшості користувачів цього бренду, хоча він досі залишається одним із найкращих у світі. Особисто я з 2016 року повністю відмовився від товарів цієї компанії.
У той час у моду увійшли аудіокнижки, потім знову повернулася паперова класика. Але зараз на дворі 2025 рік, і в моїх руках уже відносно новенький Amazon. Тож чи варто купувати зараз цей девайс?
Переваги покупки електронної книги:
- Зручність та доступність – у вас завжди під рукою величезна бібліотека. Тисячі книжок ви можете записати на власну памʼять книжки. Вам вже не потрібні якісь там карти памʼяті. Також за лічені секунди ви будь-яку книжку можете завантажити за допомогою Wi-Fi, та не чекати на доставку.
- Універсальність – окрім книжок будь-якою мовою світу, ви можете вийти в інтернет та за чашкою кави почитати свіжі новини. Це повністю замінять вам газети та журнали. Та дасть змогу розслабитись очам та відпочити від телефону.
- Автономність – екран e-ink споживає дуже мало енергії, тож батареї вистачає на тижні безперервної активності.
- Комфорт для очей – e-ink не мерехтить, та не випромінює синього світла, як смартфони чи планшети. То ж ви годинами можете насолоджуватись улюбленою книгою.
- Підсвічування – воно є регульованим, та присутнє на більшості сучасних книжок. Тож в будь-який час доби ви можете комфортно читати, не відволікаючи оточуючих яскравим світлом вночі.
- Функціональність – можливість змінювати шрифт та його розмір, робити нотатки та закладки. Використовувати пошук по книзі, чи якісь слова шукати в інтернеті. Це все просто та зручно.
- Екологічність – зменшується споживання паперу, а головне не займає місце на поличках, та не збирає пилюку.
Саме останній пункт був один із ключових в поверненні до електронної книги. Книжки займали багато місця, то ж частину доводилось одразу після читання продавати. А про читання перед сном я взагалі мовчу, світло відволікало оточуючих та заважало їм спати. Але є і недоліку у даного апарата, давайте їх теж розберемо.
Недоліки покупки електронної книги:
- Висока ціна – хороший рідер коштує дорого, та дуже часто в ньому є функції якими не користується більшість користувачів. А самі книжки, якщо ви їх купляєте, коштують як паперова. Як на мене, це досить дивно, але це факт.
- Немає "відчуття паперу" – для мене як і для багатьох читачів важливий тактильний контакт із книгою. А аромат нової свіжонадрукованої книги ні з чим не порівняти. Цього мені дуже не вистачає.
- Обмежена сумісність – не всі формати та не всіма виробниками підтримуються. Де які ще лишили захист від копіювання (DRM).
- Залежність від електроніки – пристрій має чудову автономність, але все-таки може розрядитися, зламатися або зависнути під час чергового оновлення.
- Не всі книги є в електронному форматі – рідкісні або спеціалізована література випускаються лише в паперовому вигляді.
Тепер розглянемо топ електронних книг, які можна купити в Україні у 2025 році:
1. Amazon Kindle Paperwhite (11th Gen) та Amazon Kindle 11th Gen. 2024
- Характеристики: 6,8-дюймовий та 6-дюймовий e-ink дисплей, відповідно. Не дивлячись на компактність останньої я все-таки краще взяв би першу. Автономність роботи в неї майже у два рази вище, форматів підтримує значно більше. А от недолік в неї теж в порівнянні є, це памʼять 8 та 16Гб відповідно. Ціна трохи дорожча, але й дисплей майже 7- дюймів значно приємніший в користуванні. А от вага на 50г. більша, хоча, як на мене це ніщо в порівнянні зі звичайною книгою.
- Середня ціна: 6 000 – 7 500 грн. Гарантія неофіційна, її надають магазини на період 6-12 м.
2. Pocketbook 634 Verse Pro та Pocketbook 743G InkPad 4
- Характеристики: Дисплей 6 та 7,8-дюйми. Ціна як і характеристики товару відрізняються майже вдвічі. Оперативної памʼяті та постійної памʼяті 16МБ/512 та 32МБ/1Гб, відповідно. Форматів підтримують маса, тому числі і аудіо формати. Операційна система Linux 3, Wi-Fi 4, словники, картинки та все що завгодно тут є. Є гарантія офіційна 24м. А от все таки щось мені не подобається зараз в них. Подивився, поклацав, трохи не моє. Та і ціна, як на мене завелика.
- Середня ціна: 8 000 – 14 000 грн відповідно за кожну. Гарантія офіційна 24м.
3. Kobo Libra 2
- Характеристики: 7-дюймовий екран, з гарною роздільною здатністю. Гарна автономність роботи. Wi-Fi, Bluetooth, та майже і все. Це просто гарний Японський рідер зі штаб-квартирою в Канаді. До речі в них навіть є програма для Windows. Досить не погана, але ж читати на моніторі, то зовсім не те.
- Середня ціна: 10 000 – 11 000 грн. Гарантія неофіційна, її надають магазини на період 3-12 м.
4. ONYX BOOX Nova Air 2 та ONYX BOOX Go 6
- Характеристики: 7.8 та 6-дюймовий e-ink дисплей, з гарною роздільною здатністю та Android на борту сумісний із Google Play. Озвучка тексту, аудіо плеєр, та навіть підтримка стілуса на першій моделі. Книжка досить цікава своїми можливостями, зручне меню, гарна підтримка форматів та карт памʼяті додатково.
- Середня ціна: 15 000 грн за Nova Air та 7 000 грн за ONYX BOOX Go 6
Висновок:
Якщо ви полюбляєте читати, та бажаєте робити це максимально та зручно. Якщо ви не любите книжні полички, та купу пилу на них. Якщо ви годинами не бажаєте обирати видавництво та чекати коли ж нарешті приїде ваша книга, а бажаєте весь цей час зручно та комфортно насолоджуватись обраною книгою. То електронна книга саме на e-ink дисплеї однозначно для вас.